Log In


Reset Password

STOCKCARS OUTSTANDING

The club meeting at the Gisborne Speedway Club track on Sunday afternoon drew only a small crowd but it was big on action, particularly in the stockcars and sidechairs.

Club vice-president Jamie Simpson said car numbers were down a bit but that was to be expected at this time of year.

“We managed to dodge the rain and completed all 21 races on the programme, across all seven classes,” Simpson said.

“The stockcars were outstanding again, and the sidechairs put on a good show, too.”

A couple of out-of-town bike combinations jousted with the local riders.

“It was a fun afternoon, not a points meeting, but the racing was good just the same, and the track was excellent,” Simpson said.

Club members now look forward to their next meeting on February 12. It includes the Ashley Scott Memorial for stockcars, and the best-pairs races for production saloons, streetstocks and sidechairs.

Detailed results —

Ministocks — Race 1: Corbyn Wilson (44G) 1, Ari Robertson (9G) 2, Logan Bruce (71G) 3. Race 2: Corbyn Wilson (44G) 1, Logan Bruce (71G) 2, Koby Gooch (59G) 3. Race 3: Corbyn Wilson (44G) 1, Logan Bruce (71G) 2, Koby Gooch (59G) 3. Winner of the ToolShed Feature Race: Corbyn Wilson (44G).

Stockcars — Race 1: Ben McArthur (228G) 1, Ethan Bruce (71G) 2, Nick Hutton (56G) 3. Race 2: Trevor McArthur (128G) 1, Hamish Moore (98G) 2, Tara Whiteman (17G) 3. Race 3: Bryce Simpson (98G) 1, Ben McArthur (128G) 2, Jordan Fleetwood (17G) 3. Winner of the AutoTech Feature Race: Bryce Simpson (98G).

Saloons — Race 1: Ethan Cook (76G) 1, Evan Mooney (42G) 2, Dean Cook (77G) 3. Race 2: Ethan Cook (76G) 1, Evan Mooney (42G) 2, Dean Cook (77G) 3. Race 3: Ethan Cook (76G) 1, Evan Mooney (42G) 2, Dean Cook (77G) 3. Winner of the Professional Fleet Maintenance Feature Race: Ethan Cook (76G).

Streetstocks — Race 1: Jared Ingoe (18G) 1, Daniel O'Neill (14G) 2, Hayley Durston (177G) 3. Race 2: Jared Ingoe (18G) 1.

Production saloons — Race 1: Rodney McIndoe (11G) 1, Seth McKay (48G) 2, Anton McKay (17G) 3. Race 2: Seth McKay (48G) 1, Rodney McIndoe (11G) 2, Scott Adams(44G) 3. Race 3: Anton McKay (17G) 1, Rodney McIndoe (11G) 2, Seth McKay (48G) 3. Winner of the Dions Dogs Feature Race: Anton McKay (17G).

TQs — Race 1: Karl Carpendale (77B) 1, Rob Gomm (24G) 2, Ryan MacGregor (74G) 3. Race 2: Rob Gomm (24G) 1, Ryan MacGregor (74G) 2, Karl Carpendale (77B) 3. Race 3: Rob Gomm (24G) 1, Karl Carpendale (77B) 2, Ryan MacGregor (74G) 3. Winner of the DJ Mac Panel and Paint Feature Race: Rob Gomm (24G).

Sidecars — Race 1, Heat 1: Callum Innes/Russell Stuart (22G) 1, Craig Boaler/Ann Plummer (27B) 2, Stu Priest/Kerwin Arnaboldi (52G) 3. Race 1, Heat 2: Toby and Dylan Lardelli (99G) 1, Clive Ireland/Malakai Pitcher (56G) 2, Bill Napier/Kayla Meehan (88B) 3. Race 2, Heat 1: Callum Innes/Russell Stuart (22G) 1, Stu Priest/Kerwin Arnaboldi (52G) 2, Craig Boaler/Ann Plummer (27B) 3. Race 2, Heat 2: Toby and Dylan Lardelli (99G) 1, Clive Ireland/Malakai Pitcher (56G) 2, Bill Napier/Kayla Meehan (88B) 3. Race 3, Heat 1: Craig Boaler/Ann Plummer (27B) 1, Toby and Dylan Lardelli (99G) 2, Bill Napier/Kayla Meehan (88B) 3. Race 3, Heat 2: Stu Priest/KerwinArnaboldi (52G) 1, Callum Innes/Russell Stuart (22G) 2, Clive Ireland/Malakai Pitcher (56G) 3.

DUELLISTS: Anton McKay was always amongst the action in the production saloon class at the club day held by Gisborne Speedway Club at Awapuni on Sunday afternoon, so too sidechair riders Toby and Dylan Lardelli. File picture
Speedway - 17G Anton McKay