Log In


Reset Password

Gisborne - East Coast golf roundup

Poverty Bay

TESSA McDonald stamped her class all over finals day of the women’s club championships on Awapuni Links yesterday.

The reigning champion outgunned teenager Ellen Ball in the 36-hole final with a masterly display to claim her fifth senior women’s title.

McDonald played near flawless golf in the morning round, mixing four birdies with just the one bogey to forge a commanding 18-hole advantage.

It became a matter of when not if she won against youngster Ball, who simply came up against an unstoppable force on the day — the pair shaking hands on the 24th hole.

The intermediate final was also a dominant affair.

Maxine Francois proved too strong for Mary Allan in their 36-hole final, winning on the 30th.

The junior women’s 27-hole final was decided in a five-hole barrage.

Defending champion Yvonne Fletcher and Colleen Skuse were locked all-square after nine holes only for Skuse to win the last five holes of the second nine. She went on to win 6 and 5.

Lesley Daniels beat Jenny Alders in the 9-holers’ final.

ANDREW Higham won his first Poverty Bay senior men’s club championship title in 2011.

Ten years later, he’s chasing a seventh.

Higham remained on track to achieve that by seeing off a dogged Stefan Andreassen in quarterfinal action on Saturday.

The Bay’s “triangle” — holes 13, 14 and 15 — was the difference between the pair, as Higham won all three and went on to complete a 3 and 2 victory.

His semifinal opponent is Mark Jefferson, who booked his spot the previous weekend and is the only one of the semifinalists who have not won the title.

Simon Jeune, the champion in 2015, had an 18-hole battle with 1998 champion Dean Twigley before getting across the line.

He will play top seed William Brown, who had a bittersweet 6 and 5 demolition of Pete Anderson. Brown had two twos in his round but did not enter the jackpot, missing out on $250.

Intermediate top seed John Van Helden could not foot it with Vance Richardson, who ad-Vanced to the last four 3 and 2.

Reigning champion Zach Rolls joined JVH on the sideline, as Greg Hawea lifted his game for a surprise 2 and 1 win.

Richardson next plays 2020 runner-up Cliff Poole, who beat Andy Hayward 4 and 3 on Tuesday, while Hawea is up against Pat Butler, who was 6-up after nine holes when John Kerekere raised the white flag in their quarterfinal.

The junior semifinals pit top seed Murray Smith against Mark Stewart and Kim Travers against Jimmy Nepe-White.

Alan Baldwin will play Bill Simpson in the endeavour final.

Wednesday — Women’s stableford: R Willock 38, O Thompson 36 on c/b.

9-hole stableford: J French 20.

Women’s club championship finals day, 9-holers: Lesley Daniels def Jenny Alderson.

Consolation: Sue Ellwood def Liz Plowman.

Junior: Colleen Skuse def Vonnie Fletcher.

Consolation: June MacKinnon def Pen Wanklyn.

Intermediate: Maxine Francois def Mary Allan.

Consolation: Carnie Nelson def Sally Spence.

Senior: Tessa McDonald def Ellen Ball.

Consolation: Rochelle Taewa def Jan Utting.

MONDAY — Women’s stableford: M Francois 35, G Young 35.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: J Van Helden 39, A White 38, J Kerekere 36, C Taewa 34.

Division 2: L Pollitt 37, D White 37, G Marchbank 34, K Travers 34.

SATURDAY — Men’s club championships, twos: J Nepe-White.

Electrinet Park

IT has been a long time between club championship title-winning drinks at Electrinet Park for Tony Akroyd.

Sixteen years to be exact.

The loyal servant of the Poverty Bay-East Coast representative scene kept alive his chances of ending that drought in a senior men’s quarterfinal match at the weekend.

Akroyd, who won the senior division in 2002 and 2005, beat Zane Boyle on the 18th.

He was 2-up early in the match but Boyle fought back to be square after 10. Akroyd won the 15th and was 1-up playing the 18th which he won for a 2-up victory.

Fourth seed Akroyd’s semifinal opponent is Pete Stewart, who knocked out top qualifier Selwyn Peneha 3 and 2.

“Neither of us played well all day,” said Stewart, who led 2-up at the turn, was square after 13 then won the 14th, 15th and 16th with pars to end it.

“I got those pars at the right time but I will need to sort things out for this Saturday (semis).”

Teenager Zach Rolls responded to being knocked out of Poverty Bay’s club championships on Saturday with an emphatic semifinal win at Park on Sunday.

Rolls is the reigning intermediate champion at Poverty Bay but was eliminated by Greg Hawea in the quarterfinals on Saturday afternoon.

He headed out to Park on Sunday for a senior semifinal against Anthony Pahina and mixed accuracy off the tee with some excellent up and downs to win 6 and 5 after being 7-up after nine holes.

That molehill becomes a mountain next up for the young left-hander in the form of defending champion Anaru Reedy.

Jordan Coppen booked a spot in the endeavour men’s final with a 3 and 2 win over James Jenkins.

The men’s and women’s semifinals are on Saturday.

Jo Kerr faces Wiki Morrissey and Karen Hay plays Carney Pipi in the senior women’s semis.

The intermediate semis pit Jacque Akuhata-Nickerson against Mihi Marino and Jean Foot against Tracey Ford.

Matt Henwood has retained his place at the top of the qualifying scores for The Power Connections 18-hole Shootout.

Henwood leads with a total of 559 for his best four nets off the blue tees and best four nets off the whites.

Tom Reynolds has moved into second on 567, with Zane Boyle third on 571, Craig Christophers fourth on 572 and Steve Phillips fifth on 573.

SUNDAY — Men’s stableford: P Nepia 35, M Henwood 34, A Reedy 34.

COMING UP: THURSDAYS (from October 7 to December 9 and January 13 to March 17 - tee-off from 3.30pm), Diggit Gizzy twlight golf, stableford sections for men and women, long drives, approaches, lucky card draw, non-golfers’ section, birdie board, hole-in-one challenge, 9-hole shootout final (March 24), inquiries to Dave Rameka 027-550-6746.

Patutahi

A club championship three-peat is on for Hukanui Brown but the last hurdle standing in his way could require high jump skills.

Brown powered into the senior men’s final on Sunday with a 13-hole semifinal dismissal of Selwyn Pohatu.

Regan Hindmarsh earned the other final berth with a pressure-cooker 1-up defeat of second seed Dwayne Russell.

Hindmarsh threw three birdies early at Russell but wins on the 15th, 16th and 17th holes squared the match.

It ended when Russell “boned” his second shot out of bounds.

Brown was a class above Pohatu including an eagle on the 10th in a round of 66.

Pohatu battled valiantly, thanks to some outstanding chipping and putting, which earned respect from his fellow seniors.

Russell expects the final to be a tough match.

“Hukanui is the man to beat but congratulations to Regan for getting there. He’s a talent and will open a few eyes with his ball-striking. I encourage club members to go and watch, it’s going to be an epic final.”

Other semifinal results —

Intermediate men: George Brown def Pat Molloy 4 and 3, Tom Hindmarsh def Adam Brodie 4 and 3.

Junior men: Peter Summersby def Gerry Maude 1-up, Dave Fieldhouse def Sijtze Mohlmann 2 and 1.

Intermediate women: Andrea Haisman def Lorraine Haisman, Kath McLatchie def Jan Ewart.

The endeavour men’s finalists are Simon Pittar and John Tietjen.

The senior women’s finalists are Denise Johnston and Helen Pomana.

Finals are on Sunday. All finals bar the endeavour men are over 36 holes, with tee-off at 8.30am.

The endeavour men’s final is over 18 holes and tees off at 12.30.

SUNDAY — Men’s stableford, senior division: H Brown 38, T Hindmarsh 38, R Hindmarsh 37, H Harris 37, A Brodie 35.

Junior division: D Skudder 38, G Tattersfield 36, D Fieldhouse 32, G Maude 32, P Johnston 32.

Women’s stableford: D Jonston 33, A Haisman 32.

Twos: T Green, J Blair.

Eagle on 10: H Brown.

Tolaga Bay

THE clubhouse beers had to wait for a couple of senior pairs who went the distance and then some in similarly fateful club championship matches on Sunday.

Taine Lincoln and Dion Milner went 20 holes, the match decided by a lost ball for Lincoln on the second.

And while one Lincoln fell, another — Taine’s uncle Tere — stayed alive with a 19th-hole win over Tuki Sweeney, who lost his ball on the first extra hole.

Defending champion Neil Hansen powered past Toby Williams 5 and 4 and Bruce Yates saw off Rongo Pomana on the 16th.

The semis feature Milner v Hansen and Yates v Lincoln.

Scott Cranswick won his intermediate division match against Tim Adamson while defending champion Mark Watts won by default.

Another Yates is making his way up the golfing pecking order but has a way to go to surpass his father.

Murray Yates, Bruce’s son, won the stableford on Sunday with 101-37064, for 42 points.

SUNDAY — Stableford: M Yates 42, Taine Lincoln 37, S Cranswick 36, R Pomana 36.

Twos: S Cranswick, Joel Lincoln.

Waikohu

AND still the champs.

Percy Milner and Ike Ruru retained their club champion status in finals day on Sunday.

Milner made it three intermediate crowns on the trot in beating Tama Brown in the final.

In a repeat of last year’s final, Ike Ruru conquered Uma Chambers in the junior final.

Aaron Coker beat Tom Smith in the endeavour final, racking up a stableford-winning 40 points in the process.

Val Grace beat Ella Wynyard in the open women’s final while Audrey Tamanui-Nunn defeated Marg Tuapawa for the junior title.

SUNDAY — Men’s stableford: A Coker 40, P Milner 36, I Ruru 32, K Tamanui 32.

Women’s stableford: M Tuapawa 30, A Tamanui-Nunn 30, E Wynyard 30.

COMING UP: SATURDAY, working bee; SUNDAY, Baty Trophy.

Te Puia Springs

DARYL Goldsmith moved into the semifinals of the men’s club championships and won the stableford on Sunday.

Goldsmith defeated Peter Harrison in his junior first round match and won the men’s competition with 34 points.

Most of the men’s semifinal spots are filled and there will be a lot of interest in the senior division which includes prolific club championship title winner Andrew Higham, Poverty Bay Golf Club greenkeeper William Brown and their Oligoi Jug interclub pennants teammates Jason Devery, Wade Wesche of Mahia and Thomas Donovan,

Robyn Ngatai beat Iritana Ngarimu in a women’s club championship semifinal and will play Pauline Summersby in the final.

SUNDAY — Men’s club championships, intermediate, first round: H Rasmussen def R Smith, J Forrester def W Ngata.

Junior, first round: D Goldsmith def P Harrison, I Logan def R Walker.

Men’s stableford: D Goldsmith 34, I Logan 33, N Dewes 33.

Women’s stableford: H Miratana 33, P Summersby 32, H McClutchie 30.

Golf Roundup compiled and edited by Chris Taewa. If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz