Log In


Reset Password

Gisborne Club Darts Association results

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS, Tuesday

180s: Craig Watson, Ora Pohio, Bob Fraider, Tyson Eyles 2, Kayne Arahanga, Irie Eyles, Dudley Reeves, Charlie Reiri, Jesse Noanoa, Ihaka Wynyard-Kaio.

Highest start (180): Craig Watson.

Highest finish (135): Ihaka Wynyard-Kaio.

TEAM RESULTS

(P = pairs won. S = singles won. T = total tons)

2NZ Wahine Toa 9 Cossy 2 Eastland Asphalt 6: Tarn Kiri (P2 S0 T2) 100st, 100; Monique Renata (P2 S0 T1) 101; Hinehou Namana (P2 S0 T1) 119; Tina Aspalter (P2 S1 T2) 140, 100; Syndi Barbarich (P2 S1 T0); Hups Haapu (P2 S1 T1) 117; James Witika (P2 S1 T3) 100st, 100 (2); Steve Nisbett (P2 S1 T5) 100 (2), 121, 123, 140; Allen Wildbore (P1 S1 T4) 100 (2), 101, 121; Min Vette (P1 S0 T0); Kevin Farmer (P0 S0 T3) 119 (2), 140; Lionel Vette (P0 S0 T1) 106.

RSA (1) 3 Roseland Dilligaf 12: Murray Jukes (P0 S0 T3) 100 (2), 101; Dave Jukes (P0 S0 T2) 100(2); Meri Eparaima (P0 S0 T1) 110; Berta Morete (P0 S0 T2) 104, 121; Kehu Beauchamp (P1 S1 T1) 115; Rowe Mason (P1 S1 T6) 100st, 100 (3), 125 (2); Junior Akurangi (P3 S1 T3) 100st, 100 (2); Ronnie Pomana (P3 S1 T3) 100, 120, 134; Mike Waikari (P2 S1 T0); Peter Archbold (P2 S1 T0); Morris McDonald (P3 S0 T0); Tipi Eyles (P3 S0 T5) 100 (3), 121, 138.

RSA Stallions 7 Cossy Spandangles 8: Kelvin Tamihere (P1 S0 T2) 125, 100; Edward Brown (P1 S1 T3) 100 (2), 120; Kazius Unuwai (P1 S0 T1) 123; Arthur Kerisome (P1 S0 T1) 100; Christopher Beattie (P2 S1 T4) 100, 121, 125, 140; Jandy Solomon (P2 S1 T0); Mikey Evans (P3 S1 T11) 100st (2), 100 (7), 125, 140; Pete Ellingham (P3 S0 T2) 112, 124; Rendall McDonald (P0 S1 T5) 100st, 100 (2), 120, 123; Ike Te Aho-Rangi (P0 S1 T2) 100, 130; Sean Gooch (P2 S0 T4) 120st, 140st, 100, 119; Neil Gooch (P2 S0 T1) 100.

2NZ Tao Spartans 6 Roseland Say My Name 9: Royce Kaa (P2 S0 T3) 100st, 100, 122; Awa Irwin (P2 S0 T0); Chalet McKean (P0 S0 T2) 100, 112; Kaui Namana (P0 S0 T2) 100 (2); Paul Waihape (P2 S1 T3) 100 (2), 140; John Ahuriri (P2 S1 T4) 100 (2), 120, 135; Crevice Lewis (P2 S1 T7) 140st, 100 (6); Mike Stevens (P2 S1 T4) 100 (3), 140; Walter Whaitiri (P1 S1 T2) 100st, 100; Nyoka Fox (P1 S1 T1) 100; Webster Lewis (P2 S0 T9) 120f, 121st, 100 (6), 140; Jacki Paku (P2 S0 T2) 100, 137.

2NZ Tao Valkyries 7 2NZ TCL 8: Mel Ahuriri (P2 S1 T11) 110f, 125st, 100 (7), 115, 140; Amelia Campbell-Ratapu (P2 S0 T2) 125st, 100; Kiri Hawea (P1 S0 T1) 100; Ani Kaa (P1 S1 T4) 100 (3), 129; Jessie Richardson (P1 S0 T2) 121, 132; Jen Waihape (P1 S1 T3) 128, 132 (2); Josh van der Lem (P1 S0 T1) 100; Vanessa Fraider (P1 S1 T2) 100, 134; Bob Fraider (P3 S1 T4) 180, 100st, 100 (3), 140; Ngata Monika (P3 S0 T6) 100st, 100 (4), 140; Mere Nepe (P1 S1 T1) 134; Chris Giddens (P1 S0 T9) 100 (5), 111, 125, 140 (2).

2NZ Kingz 13 Cossy Double Seekers 2: Kayne Arahanga (P1 S1 T2) 180, 100st; Hayden Kiri (P1 S1 T1) 100; Tyson Eyles (P3 S1 T9) 125st, 180, 180, 100 (3), 140 (3); Irie Eyles (P3 S1 T8) 126f, 180, 100 (2), 120, 140 (3); Leroy Eyles (P3 S1 T5) 100 (4), 121; Cris Kiri (P3 S1 T6) 100st, 100 (3), 121 (2); Kevin Rutapiri (P0 S0 T3) 100 (2), 104; Gary Harding (P0 S0 T3) 100, 132, 135; Lindsay Grenfell (P1 S0 T1) 121; Karen Harding (P1 S0 T0); Steve Deedman (P1 S0 T1) 168st; Patrick Murphy (P1 S0 T3) 100 (2), 132.

RSA Men of Mayhem 14 RSA xFMO 1: Jono Griffith (P3 S1 T10) 100st (2), 100 (5), 121, 140 (2); Marcus Leach (P3 S1 T3) 101f, 100, 122; Dudley Reeves (P3 S1 T5) 100st (2), 180, 100, 125; Thao Reeves (P3 S1 T9) 140st, 100 (7), 140; Tahuna Irwin (P3 S1 T16) 100st (3), 140st, 100 (7), 110, 140 (4); Toby Ratapu (P3 S1 T7) 120f, 100 (4), 121, 140; Shay Waikawa (P0 S0 T1) 100; Renata Leach (P0 S0 T3) 100 (3); Ethine Reeves (P1 S0 T5) 120st, 125st, 100, 101, 125; Juanita Reeves (P1 S0 T4) 100 (3), 121; Ange Leach (P0 S0 T3) 100 (2), 140; Chiarn Waikawa (P0 S0 T1) 100.

2NZ3 6 Cossy 6-Shooters 9: Lance Cook (P2 S0 T6) 100 (5), 140; Ora Pohio (P2 S1 T4) 180, 100 (2), 140; Rangi Te Pou (P1 S1 T3) 100 (3); Thomas Aranui (P1 S0 T5) 100 (4), 140; Eria Thomas (P1 S0 T3) 100 (2), 156; Carol Wood (P1 S0 T1) 140; Glenn Higgins (P3 S1 T8) 100 (8); Terry O'Neill (P3 S0 T3) 100 (2), 125; Dean Allen (P0 S0 T2) 100, 120; Richard Moore (P0 S1 T2) 105, 135; Alf Cross (P2 S1 T7) 109f, 100 (3), 101, 125, 140; Craig Watson (P2 S1 T3) 180st, 100, 140.

Cossy Done & Dusted 10 2NZ Tao Vikings 5: John Love (P1 S0 T10) 100st, 120st, 100 (4), 125, 135, 140 (2); Jury Reedy (P1 S0 T3) 100 (2), 115; Te Kotahi Kaio (P3 S1 T11) 140st, 100 (7), 121, 131, 140; Ihaka Wynyard-Kaio (P3 S1 T9) 180, 135f 100 (3), 123, 125, 129, 140; Matt Reedy (P2 S1 T9) 100st (2), 100 (3), 101, 121 (2), 135; Monty Reedy (P2 S1 T5) 121st, 140st, 100 (2), 121; Apirana Taukamo-Pohio (P2 S1 T6) 100st, 119st, 140st, 100, 121, 125; Apanui Kaiwai (P2 S1 T6) 140st, 100, 118, 140 (3); Tobias Campbell-Ratapu (P1 S0 T6) 112f, 100 (3), 126, 140; Tama Irwin (P1 S0 T3) 100 (2), 120; Jarrod Waikawa-Nepe (P0 S0 T0); Matiu Hawea (P0 S0 T4) 125st, 100 (2), 140.

Roseland 9 2NZ Rebels 6: Mike Jones (P2 S1 T5) 100 (2), 117, 132, 140; John Collier (P2 S1 T7) 100st (2), 100 (5); Kevin Morrell (P2 S1 T7) 100st, 100 (4), 120, 140; Wayne Morrell (P2 S0 T4) 130, 133 (2), 140; Fred Moreland (P1 S0 T4) 100 (3), 127; Steve Lascelles (P1 S1 T6) 100 (3), 121 (2), 125; Charlie Reiri (P0 S0 T13) 180, 100st (4), 100 (4), 129, 140 (3); Lorenzo Kaa (P0 S0 T5) 100 (3), 105, 120; Lee Barbarich (P3 S0 T7) 100st (2), 100 (4), 140; Jesse Noanoa (P3 S1 T10) 180, 100 (6), 121, 125, 140; George Vatouua (P1 S1 T8) 100 (3), 125, 135, 140 (3); Gary Poi (P1 S0 T1) 100.

A Grade (seven teams — 21 games): 2NZ Kings, RSA Men of Mayhem, Cossy Done & Dusted, Roseland, Cossy 6-Shooters, 2NZ Rebels, 2NZ Tao Vikings.

B Grade (seven teams — 21 games): RSA xFMO, Roseland Say My Name, 2NZ Wahine Toa, 2NZ Tao Valkyries, Cossy Spandangles, 2NZ Tao Spartans, Roseland Dilligaf.

C Grade (six teams — 15 games): 2NZ (3), 2NZ TCL, RSA Stallions, Cossy 2 Eastland Asphalt, Cossy Double Seekers, RSA (1).

Grading will finish on September 14.

The draw for TUESDAY —

2NZEF: 2NZ Rebels v 2NZ Tao Vikings, 2NZ Tao Valkyries v Roseland Dilligaf, 2NZ (3) v Cossy Double Seekers.

ROSELAND: Roseland v Cossy 6 Shooters, Roseland Say My Name v RSA xFMO.

COSMOPOLITAN CLUB: Cossy Spandangles v 2NZ Tao Spartans, Cossy (2) v RSA Stallions.

RSA: RSA Men of Mayhem v 2NZ Kings, RSA (1) v 2NZ TCL.

Byes: Cossy Done & Dusted, 2NZ Wahine Toa.