Log In


Reset Password

Waerenga-o-Kuri equestrian results

RESULTS of the 112th Waerenga-o-Kuri Sports, held at The Laurels last Saturday (riders from Gisborne unless otherwise stated) —

HORSE SHOWING EVENTS

Novice hack/hunter 0-3 wins: Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 1; Hazel Jones (Porirua) Sancho 2; Kim Leckner, Sassafras 3.

Park hack/hunter: Kim Leckner, Sassafras 1; Chloe Cook, Hangaroa Spice 2; Jo Emerre, Caltex 3.

Lightweight hack/hunter: Kim Leckner, Sassafras 1.

Heavyweight hack/hunter: Sarah Frank, Autumn Dreams 1; Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 2; Hazel Jones (Porirua) Sancho 3; Kim Leckner, Sassafras 3.

Novice paced and mannered hack/hunter: Sarah Frank, Autumn Dreams 1; Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 2; Chloe Cook, Spice 2.

Open paced and mannered hack/hunter: Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 1; Sarah Frank, Autumn Dreams 2; Kim Leckner, Sassafras 3.

Rider 25yrs and under (not entered in pony riding classes): Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 1; Hazel Jones (Porirua) Sancho 2; Katie Danyulk, Hangaroa Samson 3.

Station hack: Chloe Cook, Hangaroa Spice 1; Katie Danyulk, Hangaroa Samson 2; Sarah Frank, Autumn Dreams 3.

Novice working hunter (no wire): Jack Hirst, Buggy 1; Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 2; Kim Leckner Sassafras 3.

Handy hunter (no wire): Jack Hirst, Buggy 1; Alexis Wallace, Waitoa 2; Kim Leckner, Sassafras 3; Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 3.

Lightweight working hunter (practice over wire): Kim Leckner, Sassafras 1; Sarah Kapene (Matawhero) Ataahua Pearl 2; Wade Perret, Carlos 3.

Heavyweight working hunter (practice over wire): Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 1; Hazel Jones (Porirua) Sancho 2; Sarah Frank, Autumn Dreams 3.

Champion and reserve working hunter: Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 1; Hazel Jones (Porirua) Sancho 2.

INTERMEDIATE RING

Intermediate bending: Elliott Swanson, Basil Brush 1; Jessica Alexander (Nuhaka) Martha 2; Tilly Alexander (Nuhaka) Wilbur 3.

Intermediate biscuit: Neve Loffler, Popping Popcorn 1; Emma Loffler, Ladybird 2; Tilly Alexander (Nuhaka) Wilbur 3.

Intermediate sock race: Elliott Swanson, Basil Brush 1; Tilly Alexander (Nuhaka) Wilbur 2; Elise Prout, Davlin Sharboo 3.

Intermediate best-presented: Tilly Alexander (Nuhaka) Wilbur 1.

Intermediate best rider: Lucy Briant, Bonnie 1; Tilly Alexander (Nuhaka) Wilbur 2; Elliott Swanson, Basil Brush 3.

Intermediate best combination: Lily Begley-Dean (Wairoa) Satira 1; Tilly Alexander (Nuhaka) Wilbur 2; Elliott Swanson, Basil Brush 3.

Intermediate jumping: Tilly Alexander (Nuhaka) Wilbur 1; Ella Begley-Dean (Wairoa) Valley Heights Autumn Splendour 1; Iyla Kamo (Wairoa) Rosie 1; Zara Couper, Fast and Furious 1; Elise Prout, Davlin Sharboo 1; Elliott Swanson, Basil Brush 1.

Intermediate high jump: Elliott Swanson, Basil Brush 1; Jessica Alexander (Nuhaka) Martha 2; Tilly Alexander (Nuhaka) Wilbur 3.

Intermediate America’s Cup: Ella Begley-Dean (Wairoa) Valley Heights Autumn Splendour 1; Lily Begley-Dean (Wairoa) Satira 2; Tilly Alexander (Nuhaka) Wilbur 3.

NOVELTY RING

Novelty bending: Olivia Rau, Piper 1; Macklyn Birdsall, Lily 2; Iyla Kamo (Wairoa) Rosie 3 .

Novelty biscuit: Emma Loffler, Ladybird 1; Rose Kershaw, Annie 2; Iyla Kamo (Wairoa) Rosie 3.

Novelty America’s Cup race: Olivia Rau, Piper 1; Macklyn Birdsall, Lily 2; Rose Kershaw, Annie 3.

Novelty sock race: Olivia Rau, Piper 1; Iyla Kamo (Wairoa) Rosie 2; Macklyn Birdsall, Lily 3.

Novelty walking race: Macklyn Birdsall, Lily 1; Emma Loffler, Ladybird 2; Rose Kershaw, Annie 3.

Novelty trick class: Rose Kershaw, Annie 1; Olivia Rau, Piper 2; Emma Loffler, Ladybird 3; Macklyn Birdsall, Lily 3; Iyla Kamo (Wairoa) Rosie 3.

Novelty best rider: Olivia Rau, Piper 1; Iyla Kamo (Wairoa) Rosie 2; Rose Kershaw, Annie 3.

Novelty best combination: Emma Loffler, Ladybird 1; Macklyn Birdsall, Lily 2; Iyla Kamo (Wairoa) Rosie 3.

Novelty egg and spoon race: Macklyn Birdsall, Lily 1; Olivia Rau, Piper 2; Rose Kershaw, Annie 3.

PONY SHOWING EVENTS

Novice pony/saddle hunter 0-3 wins: Georgie Coop, Billy The Kid 1; Zoe McNaught, Mr Riley 2; Ella Rouse, Ruby Tunes 3.

Open pony/saddle hunter 137.5cm and under: Zoe McNaught, Mr Riley 1; Sam Brooks, Goldenwillow Romeo 2; Olivia Fay Briant, Olly 3.

Open pony/saddle hunter over 137.5cm-148cm: Georgie Coop, Billy The Kid 1; Sam Brooks, Kingslea Chat Up 2; Lily Beaufoy, Sunland Baroque 3.

Paced and mannered pony/saddle hunter 137.5cm and under: Zoe McNaught, Mr Riley 1; Sam Brooks, Goldenwillow Romeo 2; Olivia Fay Briant, Olly 3.

Paced and mannered pony/saddle hunter over 137.5cm-148cm: Georgie Coop, Billy The Kid 1; Lily Beaufoy, Sunland Baroque 2; Sam Brooks, Kingslea Chat Up 3.

Rider 13-16 years: Lily Beaufoy, Sunland Baroque 1; Poppy Hammond, MJK Halin Park 2; Grace Cooney (Wairoa) Dancing Star 3.

Rider 12yrs and under: Toby Lane, Littleman 1; Georgie Coop, Billy The Kid 2; Ella Rouse, Well Dun Daisy 3.

School horse or pony: Toby Lane, Lysnar Valley Lady 1; Ella Rouse, Well Dun Daisy 2; Victoria Dorward (Havelock North) Little Explorer 3.

Pony club horse or pony: Olivia Fay Briant, Olly 1; Ella Rouse, Ruby Tunes 2; Victoria Dorward (Havelock North) Little Explorer 3.

Novice working hunter: Maisey Alexander (Nuhaka) Showtym Mamma Mia 1; Toby Lane, Littleman 2; Ella Rouse, Well Dun Daisy 3.

Handy hunter (no wire): Sam Brooks, Kingslea Chat Up 1; Ella Watson, Tallyho Reuben James 2; Toby Lane, Littleman 3.

Children’s working hunter (champion and reserve): Ella Watson, Tallyho Reuben James 1; Ella Rouse, Well Dun Daisy 2; Toby Lane, Lysnar Valley Lady 3; Maui Holden, Dolly 3.

Trotting race — open to all riders: Pippa Helm, Just My Ice Block 1; Ella Rouse, Well Dun Daisy 2; Jimmy Coop, Billy The Kid 2.

SHOW HUNTER

Cat C HOYQ 80cm: Ella Rouse, Well Dun Daisy 1; Maisey Alexander (Nuhaka) Showtym Mamma Mia 2.

Sure Grip Pony Rider Equitation Series 80cm: Maisey Alexander (Nuhaka) Showtym Mamma Mia 1; Ella Rouse, MJK Isle of Skye 2.

Cat C HOYQ 90cm: Ella Rouse, Well Dun Daisy 1.

Aniwell Cat C High Points HOYQ 90cm: Ella Rouse, Well Dun Daisy 1; Ella Rouse, MJK Isle of Skye 2.

Cat B HOYQ 70cm: Zoe Newman (Motu) Seren Olos 1; Georgie Coop, Billy The Kid 2; Lulu Tomlinson, My Sweet Nevaeh 3.

Cat B HOYQ 80cm: Zoe Newman (Motu) Seren Olos 1; Georgie Coop, Little MacIntosh 2; Ella Rouse, Ruby Tunes 3.

Fiber Fresh Cat B High Points HOYQ 80cm: Zoe Newman (Motu) Seren Olos 1; Ella Rouse, Ruby Tunes 2; Georgie Coop, Little MacIntosh 3.

Cat A HOYQ 60cm: Greer Newman (Motu) Muffin 1; Georgie Coop, Billy The Kid 2; Olivia Fay Briant, Olly 3.

Cat A HOYQ 70cm: Zoe McNaught, Mr Riley 1; Greer Newman (Motu) Muffin 2; Olivia Fay Briant, Olly 3; Sam Brooks, Goldenwillow Romeo 3.

ESNZ 12 Years and Under Equitation Series 70cm: Sam Brooks, Kingslea Chat Up 1; Zoe McNaught, Mr Riley 2; Georgie Coop, Little MacIntosh 3.

Float Factory Cat A High Points HOYQ 70cm: Zoe McNaught, Mr Riley 1.

Horse show hunter LP Introductory 70cm: Grace Cooney (Wairoa) Dancing Star 1; Kirsty Harnett (Matawai) Crimson Bouquet 2; Sarah Kapene (Matawhero) Ataahua Pearl 3.

Horse show hunter LP Introductory 80cm: Grace Cooney (Wairoa) Dancing Star 1; Lucy Win-Hewetson,Tangaroa 2; Kirsty Harnett (Matawai) Crimson Bouquet 3.

Horse show hunter LP Introductory 90cm: Lucy Win-Hewetson, Tangaroa 1; Sarah Kapene (Matawhero) Ataahua Pearl 2; Kirsty Harnett (Matawai) Crimson Bouquet 3.

Horse show hunter HOYQ 90cm: Claudia Porter (Napier) Wooing 1; Shelley Watts, Craighaven French Made 2.

Horse show hunter HOYQ 1.00m: Hazel Jones (Porirua) Sancho 1; Claudia Porter (Napier) Wooing 2.

Gyro Plastics Jun and ESNZ Amateur High Points HOYQ 1.00m: Shelley Watts, Craighaven French Made 1; Hazel Jones (Porirua) Sancho 2; Kirsty Harnett (Matawai) Ngahiwi Prince 3.

ESNZ Jun and Petticoat Lane Performance Horses Adult Rider Eq 1.00m: Hazel Jones (Porirua) Sancho 1; Kirsty Harnett (Matawai) Ngahiwi Prince 2.

SHOWJUMPING

Pony showjumping introductory 70cm A1: Lulu Tomlinson, My Sweet Nevaeh 1; Maisey Alexander (Nuhaka) Showtym Mamma Mia 1; Zoe McNaught, Mr Riley 1; Maria Atsalis, Lysnar Valley Lady 1; Georgie Coop, Little MacIntosh 1; Lily Beaufoy, Sunland Baroque 1; Yasmin Coombe, Gone Girl 1; Toby Lane, Littleman 1.

Pony showjumping introductory 80cm AM5: Ella Rouse, MJK Isle of Skye 1; Lily Beaufoy, Sunland Baroque 2; Maisey Alexander (Nuhaka) Showtym Mamma Mia 3.

Pony showjumping 90cm AM5: Ella Watson, Tallyho Reuben James 1; Ella-Rose Hockey, Eskada 2; Ella Rouse, MJK Isle of Skye 3.

Pony showjumping 1.00m AM5: Jessica McCann, Galaxy Knight In 1.

Pony showjumping 1.10-1.15m AM5: Jessica McCann, Galaxy Knight In 1.

Pony showjumping rising stars 50cm max: Pippa Helm, Just My Ice Block 1; Olivia Fay Briant, Olly 2; Isobel Bayly (Nuhaka) Puzzle 3.

Horse showjumping introductory 80cm A1: Sarah Kapene (Matawhero) Ataahua Pearl 1; Grace Cooney (Wairoa) Dancing Star 1; Chloe Cook, Prince Charming 1; Jane Rau, Correlli 1; Robyn Wilkie, Iron Maiden 1.

Horse showjumping 90cm AM5: Alexis Wallace, Waitoa 1; Sarah Kapene (Matawhero) Ataahua Pearl 2; Wade Perret, Carlos 3.

Horse showjumping 1.00m AM5: Kirsty Harnett (Matawai) Ngahiwi Prince 1; Harriet Savage, La Belle 2; Claudia Porter (Napier) Wooing 3.

Horse showjumping 1.05-1.10 AM5: Kirsty Harnett (Matawai) Ngahiwi Prince 1; Amelia Paull, Ollie I Am 2; Claudia Porter (Napier) Wooing 3.

Horse showjumping 1.15m AM5: Amelia Paull, Ollie I Am 1.