Log In


Reset Password

Gisborne Club Darts Association results

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS

180s: Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Sha Hohipa (Cossy DONE & Dusted), Monty Reedy (Cossy DONE & Dusted), Gary Poi (2NZ Bullz)(2), Mike Hughes (2NZ Bullz), Charlie Reiri (2NZ Rebels), Thao Duncan (2NZ Say My Name Again), Pete Archbold (Roseland Dilligaf)(2), Anaru Ashby (Roseland Dilligaf), Tarn Kiri (2NZ Rebels Wahine Toa), Amelia Campbell-Ratapu (2NZ Valkyries), Shaolyn Edwards (2NZ TCL).

Best start: Anaru Ashby (Roseland Dilligaf) 180.

Best finish: Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted) 150.

Most high scores: Thao Duncan (2NZ Say My Name Again) 20.

All games won in the match: Charlie Reiri (2NZ Rebels), Alvin Cross (2NZ Corys 6-Shooters), Craig Watson (2NZ Corys 6-Shooters), Tamati Irwin (2NZ Vikings), Lance Cook (2NZ 3).

TEAM RESULTS

(P = Pairs won - S = Singles won - T = Total Tons).

Cossy DONE & Dusted 16 2NZ Bullz 5: Matt Reedy (P2 S2 T17) 180, 150f, 140st, 140 (3), 125, 105, 100 (9); John Love (P2 S2 T10) 140, 125, 122, 120, 100 (6); Lee Tamihana (P2 S2 T12) 140st, 140 (4), 121, 100 (6); Sha Hohipa (P2 S1 T9) 180, 140, 125, 121, 102f, 100 (4); Wayne Tamihana (P2 S2 T7) 120, 100 (6); Monty Reedy (P2 S1 T10) 180, 140, 121 (2), 119, 100 (5). Gary Poi (P0 S0 T4) 180 (2), 140, 123; Te Kehua 2NZ Bullz (P0 S0 T0); Mike Hughes (P1 S1 T13) 180, 140st, 140, 138, 125, 100 (8); Brendon Barry (P1 S0 T4) 140, 138, 125, 100; George Vaotu’ua (P2 S0 T7) 140 (2), 105, 100 (4); Tom Irwin (P2 S1 T5) 140, 100 (4).

Roseland 12 2NZ Rebels 9: Mike Jones (P2 S1 T16) 165, 140, 135, 125, 100 (12); John Kingsbeer (P2 S1 T9) 140 (4), 100 (5); John Collier (P1 S1 T4) 135, 100 (3); Nigel Higham (P1 S0 T6) 174, 134, 130f, 117, 100 (2); Kevin Morrell (P2 S2 T2) 140, 121; Wayne Morrell (P2 S2 T8) 140, 133 (3), 100 (4). Cris Kiri (P0 S0 T12) 140, 125, 123, 121, 108, 100 (7); Monique Renata (P0 S0 T1) 121; Jesse Noa Noa (P3 S1 T10) 121, 118f, 100 (8); Charlie Reiri (P3 S2 T7) 180, 100 (6); Lee Barbarich (P1 S1 T6) 140, 135, 125 (2), 100 (2); Lorenzo Kaa (P1 S1 T7) 120, 118, 108f, 101, 100 (3).

2NZ Say My Name Again 11 Roseland Dilligaf 10: Kayne Arahanga (P2 S2 T12) 140st, 137 (2), 135, 127, 121, 117, 100 (5); Mannie Duncan (P2 S1 T6) 140 (2), 100 (4); Crevice Lewis (P1 S1 T7) 140st, 121, 100 (5); Aimee Collier (P1 S0 T3) 132, 125, 100; Thao Duncan (P1 S2 T20) 180, 140st (2),140 (3), 125 (2), 121, 106, 100 (10); Webby Lewis (P1 S1 T8) 140st, 140 (3), 125, 100 (3). Junior Akurangi (P1 S0 T9) 140 (2), 121, 101, 100 (5); Morris MacDonald (P1 S0 T1) 123; Pete Archbold (P1 S2 T11) 180 (2), 125, 100 (8); Wari Phillips (P1 S1 T3) 140, 100 (2); Anaru Ashby (P3 S1 T12) 180st, 140 (4), 101, 100 (6); Vern Marshall (P3 S1 T7) 123, 100 (6). 2NZ Corys 6-Shooters 13 - Cossy 2 PHL 2: Glenn Higgins (P2 S1 T6) 140 (2), 135, 125, 100st, 100; Terry O’Neill (P2 S1 T3) 140, 119, 100; Rio Edwards (P2 S1 T5) 140, 132, 100st, 100 (2); Dean Allen (P2 S1 T3) 100 (3); Alf Cross (P3 S1 T5) 156, 140, 125, 100 (2); Craig Watson (P3 S1 T2) 100 (2). Puna McRoberts (P1 S0 T5) 118, 100 (4); Joe Hall (P1 S0 T0); Allen Wildbore (P1 S0 T6) 135, 134, 132st, 115, 100 (2); Tangi Hohipa (P1 S0 T3) 119, 118, 100; Steve Nisbett (P0 S0 T2) 135, 100; Kevin Farmer (P0 S0 T1) 100.

2NZ Rebels Wahine Toa 10 2NZ Valkyries 5: Lorna Wynyard (P2 S1 T8) 140st, 116, 100 (6); Hups Haapu (P2 S1 T3) 140, 138, 100; Tarn Kiri (P2 S1 T5) 180, 100st, 100 (3); Chae Whaitiri (P2 S1 T3) 123, 100 (2); Nyoka Fox (P1 S1 T7) 140 (2), 121 (2), 101, 100 (2); Hinehou Namana (P1 S0 T0); Jessie Richardson (P3 S0 T5) 125, 119, 100 (3); Amelia Campbell-Ratapu (P3 S0 T2) 180, 100; Jonleigh Campbell-Ratapu (P1 S0 T4) 116, 100 (3); Destiny Barbarich (P1 S0 T3) 119, 101st, 100; Shivy Lewis (P0 S0 T3) 121, 100st, 100; Kiri Horua-Hawea (P0 S1 T3) 121, 100 (2).

2NZ TCL 9 2NZ Eastland Port Raiders 6: Chris Giddens (P1 S1 T4) 140 (2), 121, 100; Kaui Namana (P1 S1 T1) 140; Shaolyn Edwards (P2 S0 T6) 180, 140st, 140 (2), 121, 118; Brayden Pokai-Giddens (P2 S1 T1) 100; Awa Irwin (P1 S1 T2) 118, 100; Cameron Mihaka (P1 S1 T1) 100. Woodie Wood (P0 S0 T3) 118, 100st, 100; Di Leach (P0 S0 T2) 113, 112; Mark Stenning (P2 S1 T3) 140st, 121, 100; Curly Waikari (P2 S0 T1) 117; Josh Van der Lem (P3 S0 T2) 100 (2); Bob Fraider (P3 S0 T2) 140, 100.

2NZ Vikings 8 Cossy B Coz 7: Denise Renata (P1 S0 T3) 140st, 125, 100; Tobias Campbell-Ratapu (P1 S0 T2) 121, 115; Petra Waihi-Aspalter (P3 S0 T0); Tama Irwin (P3 S1 T3) 100 (3); Temps Edwards (P1 S1 T2) 125, 121; Matiu Hawea (P1 S1 T3) 100 (3). Gary Harding (P2 S1 T5) 134, 105, 100 (3); Alan Stairs (P2 S1 T4) 120, 100st (2),100; Lindsay Grenfell (P2 S1 T5) 124, 119, 101 (2), 100; Nicki Stairs (P2 S0 T3) 138, 100 (2); Steve Deedman (P0 S0 T4) 116 (2), 112, 110; Te Kehua Cossy B Coz (P0 S0 T0).

RSA (1) 4 2NZ (3) 11: Nick Morgan (P1 S0 T2) 120st, 100; Kelly Cribb (P1 S0 T0); Frank Hooper (P1 S1 T1) 119st; Marisa Neho (P1 S0 T4) 132, 100st, 100 (2); Mary Panirau (P0 S0 T0); Kehu Beauchamp (P0 S1 T1) 120. Ora Taukamo-Pohio (P2 S1 T4) 140, 100st, 100 (2); Richard Pohio (P2 S1 T3) 107, 100 (2); Jay Matete (P2 S0 T2) 100 (2); Faenza Hewett (P2 S1 T0); Lance Cook (P3 S1 T5) 140, 100st, 100f, 100 (2); Karen Pewhairangi (P3 S0 T1) 100.

Cossy Chaos 5 2NZ McCann’ics 10: Liz Low (P1 S0 T1) 125; DJ Poi (P1 S0 T1) 133; Diane Brown (P1 S0 T2) 125, 117; Karen Harding (P1 S0 T0); Ernst Spreiter (P3 S0 T1) 100; Ness Fraider (P3 S0 T1) 108. Ngata Monika (P2 S1 T6) 135, 100 (5); Hoia Monika (P2 S1 T1) 125; Ross Bishop (P0 S1 T1) 105; Carol Nepe (P0 S1 T1) 100; Mackey Walker (P2 S1 T3) 108, 100st, 100; Mere-Kingi Nepe (P2 S1 T1) 100.

DRAW FOR TUESDAY — At 2NZEF: 2NZ Say My Name Again v 2NZ Rebels, 2NZ Rebels Wahine Toa v 2NZ Corys 6-Shooters, 2NZ TCL v Cossy 2 PHL, 2NZ Eastland Port Raiders v 2NZ Valkyries, 2NZ (3) v 2NZ Vikings, 2NZ McCann’ics v RSA 1.

COSSIE: Cossy DONE & Dusted v Roseland, Cossy Chaos v Cossy B Coz.

ROSELAND: Roseland Dilligaf v 2NZ Bullz.