Log In


Reset Password

Senior club championship results

SURF LIFESAVING

WAIKANAE Surf Life Saving Club retained the Ralph Morse Memorial Shield for overall points in the Gisborne/Tairawhiti senior surf lifesaving club championships.

Results —

Double SkiOpen men: Waikanae A (Quaid Thompson/Jordan McLarin) 1, Midway C (Will Pittar/Callum Torrie) 2, Waikanae B (Sam Ferkins/Sam Middleton) 3.

Open women: Midway A (Annabel Higgins/Alex Bermingham) 1, Midway C (Olivia Corrin/Jess Blakeman) 2, Waikanae A (Lauren Pickett/Charlotte Blackburne) 3.

Open mixed: Midway A (Will Pittar/Alex Bermingham) 1, Waikanae A (Quaid Thompson/Lauren Pickett) 2, Waikanae C (Sam Ferkins/Seren Rogers) 3.

Surf Canoe, Canoe RaceOpen men: Waikanae A 1, Waikanae B 2, Waikanae C 3.

Open women: Midway A 1, Waikanae A 2, Waikanae B 3.

Under-17 men: Waikanae A 1, Waikanae B 2, Midway 3.

U17 women: Waikanae B 1, Waikanae A 2.

Surf Canoe, Run/Canoe/RunOpen men: Midway A 1, Waikanae C 2, Midway B 3.

Open women: Midway A 1, Waikanae A 2, Midway B 3.

U17 men: Waikanae A 1, Midway A 2, Waikanae B 3.

U17 women: Waikanae B 1, Waikanae A 2.

IRB Tube RescueOpen men: Waikanae A (Connor Mitchell/Clayden Hope) 1, Waikanae B (Sam Blackburne/Cole Williams) 2.

Open women: Waikanae A (Britta Carroll/Ana Naden) 1, Waikanae B (Aoife Fyall/Holly Hope) 2.

IRB Single RescueOpen men: Waikanae B (Sam Blackburne/Cole Williams) 1, Waikanae A (Connor Mitchell/Clayden Hope) 2.

Open women: Waikanae A (Britta Carroll/Ana Naden) 1, Waikanae B (Aoife Fyall/Holly Hope) 2.

IRB AssemblyOpen men: Waikanae B (Sam Blackburne/Cole Williams) 1, Waikanae A (Connor Mitchell/Clayden Hope) 2.

Open women: Waikanae A (Britta Carroll/Ana Naden) 1, Waikanae B (Aoife Fyall/Holly Hope) 2.

IRB Mass RescueOpen men: Waikanae A (Connor Mitchell/Clayden Hope) 1, Waikanae B (Sam Blackburne/Cole Williams) 2.

Open women: Waikanae A (Britta Carroll/Ana Naden) 1, Waikanae B (Aoife Fyall/Holly Hope) 2.

Tube RescueOpen men: Waikanae 1.

Open women: Midway 1, Wainui 2, Waikanae 3.

U17 men: Wainui 1, Waikanae 2, Midway 3.

U17 women: Waikanae A 1, Waikanae B 2.

Board RescueOpen men: Waikanae (Sam Middleton/James Hart) 1, Midway (Jared Phelps/Will Pittar) 2, Waikanae (Matt Proffit/Thomas Hart) 3.

Open women: Waikanae (Ella van Kregten/Lauren Pickett) 1, Midway (Kate Blakeman/Olivia Corrin) 2, Midway (Danielle Scott/Jess Blakeman) 3.

U17 men: Midway (Ruben Bronlund/Jacob Corrin) 1, Wainui (Jack Keepa/Jonty Evans) 2, Midway (Dylan Bronlund/Carew Fearnley) 3.

U17 women: Waikanae (Georgie Pitkethley/Maddie Wilson) 1, Wainui (Ava Smith/Hannah King) 2, Waikanae (Brooke Willock/Christy Tate) 3.

Ski RaceOpen men: James Hart (Waikanae) 1, Sam Ferkins (Waikanae) 2, Sam Middleton (Waikanae) 3.

Open women: Christy Tate (Waikanae) 1, Olivia Corrin (Midway) 2, Annabel Higgins (Midway) 3.

U17 men: Will Pittar (Midway) 1, Lachie Falloon (Waikanae) 2, Nicolas Proffit (Waikanae) 3.

U17 women: Genna Robertson (Waikanae) 1, Edan Wilson (Waikanae) 2, Brooke Willock (Waikanae) 3.

Ski RelayOpen men: Waikanae A 1, Waikanae B 2.

Open women: Midway A 1, Midway B 2, Waikanae 3.

U17 men: Waikanae 1, Midway 2.

U17 women: Waikanae A 1, Waikanae B 2.

Surf RaceOpen men: Sam Middleton (Waikanae) 1, James Hart (Waikanae) 2, Matt Proffit (Waikanae) 3.

Open women: Olivia Corrin (Midway) 1, Lauren Pickett (Waikanae) 2, Abby Falwasser-Logan (Wainui) 3.

U17 men: Jack Keepa (Wainui) 1, Jonty Evans (Wainui) 2, Nathan Proctor (Waikanae) 3.

U17 women: Ava Smith (Wainui) 1, Georgie Pitkethley (Waikanae) 2, Emily Horne (Waikanae) 3.

Surf TeamsOpen men:Waikanae 1.

Open women: Midway 1, Wainui 2, Midway 3.

U17 men: Waikanae 1, Midway 2, Wainui 3.

U17 women: Waikanae 1.

Board RaceOpen men: Sam Middleton (Waikanae) 1, Matt Proffit (Waikanae) 2, James Hart (Waikanae) 3.

Open women: Olivia Corrin (Midway) 1, Abby Falwasser-Logan (Wainui) 2, Danielle Scott (Midway) 3.

U17 men: Nicolas Proffit (Waikanae) 1, Ruben Bronlund (Midway) 2, Dylan Bronlund (Midway) 3.

U17 women: Ava Smith (Wainui) 1, Maddie Wilson (Waikanae) 2, Saffi Vette (Wainui) 3.

Board RelayOpen men: Waikanae 1, Wainui 2.

Open women: Wainui 1, Midway 2, Waikanae 3.

U17 men: Wainui 1, Midway 2, Waikanae B 3.

U17 women: Waikanae A 1, Wainui A 2, Waikanae B 3.

Ironman/IronwomanOpen men: Sam Middleton (Waikanae) 1, James Hart (Waikanae) 2, Thomas Hart (Waikanae) 3.

Open women: Olivia Corrin (Midway) 1, Lauren Pickett (Waikanae) 2, Danielle Scott (Midway) 3.

U17 men: Lachie Falloon (Waikanae) 1, Jonty Evans (Wainui) 2, Nathan Proctor (Waikanae) 3.

U17 women: Georgie Pitkethley (Waikanae) 1, Edan Wilson (Waikanae) 2, Hannah King (Wainui) 3.

TaplinOpen men: Waikanae 1.

Open women: Midway 1, Waikanae 2, Wainui 3.

U17 men: Waikanae 1, Midway 2, Wainui 3.

U17 women: Waikanae A 1, Waikanae B 2, Waikanae C 3.

Beach FlagsOpen men: Sam Middleton (Waikanae) 1, Matt Proffit (Waikanae) 2, Thomas Hart (Waikanae) 3.

Open women: Jamie Gedye (Waikanae) 1, Brie Allan (Wainui) 2, Fern Stuart (Waikanae) 3.

U17 men: Seven Mapu (Waikanae) 1, Nicolas Proffit (Waikanae) 2, Jack Keepa (Wainui), 3.

U17 women: Briana Irving (Waikanae) 1, Maddie Wilson (Waikanae) 2, Briana Ingoe (Waikanae) 3.

Beach SprintOpen men: No entries.

Open women: Jamie Gedye (Waikanae) 1, Bree Allan (Wainui) 2, Ella van Kregten (Waikanae) 3.

U17 men: Seven Mapu (Waikanae) 1, Clayden Hope (Waikanae) 2, Nicolas Proffit (Waikanae) 3.

U17 women: Briana Irving (Waikanae) 1, Maddie Wilson (Waikanae) 2, Georgie Pitkethley (Waikanae) 3.

Beach RelayOpen men: Waikanae 1.

Open women: Waikanae 1, Wainui 2.

U17 men: Waikanae 1, Midway 2, Wainui 3.

U17 women: Waikanae A 1, Wainui A 2,

Two-kilometre Beach RunOpen men: Matt Proffit (Waikanae) 1, Sam Middleton (Waikanae) 2.

Open women: Ella Van Kregten (Waikanae) 1, Christy Tate (Waikanae) 2, Edan Wilson (Waikanae) 3.

U17 men: Dylan Bronlund (Midway) 1, Nathan Proctor (Waikanae) 2, Nicolas Proffit (Waikanae) 3.

U17 women: Emily Horne (Waikanae) 1, Briana Ingoe (Waikanae) 2, Olivia Whitfield (Wainui) 3.

Overall pointsWaikanae 355, Midway 111, Wainui 65.

TEAMS EVENT: Jess Blakeman comes out of the water for Midway in the open women’s board relay at the Gisborne/Tairawhiti senior surf lifesaving club championships this week. Blakeman’s team finished runners-up to Wainui in this event, and runners-up to Waikanae in the overall points race. Picture by Paul Rickard