Log In


Reset Password

Golf Roundup

Waikohu

Tom Smith and Ella Wynyard combined so successfully on Saturday that they decided to do it again the next day.

The Smith/Wynyard combo won the Canadian foursomes stableford at Waikohu's open opening day tournament on Saturday.

They posted 44 points, well clear of runners-up Larry Green and Valerie Grace on 40.

Smith and Wynyard joined forces again on Sunday to comfortably win the club Canadian foursomes, this time with 43 points.

A father-son gross double was a feature of the open opening day.

William Brown had four birdies and an eagle-3 in his 3-under 67 which won the senior gross title.

Dad Tama Brown won the junior gross with 81.

Percy Milner won the senior net with 67, Dwayne Russell the senior stableford with 37 points, Spud Te Rito the junior net with 71 and Tony Murphy the junior stableford with 34 points.

SUNDAY — Canadian foursomes stableford: T Smith/Ella Wynyard 43, T Ruru/P Milner 41, L Green/V Grace 39.

Twos: T Smith/E Wynyard, T Ruru/P Milner, T Brown/S Te Rito.

SATURDAY — Waikohu open opening day, Canadian foursomes stableford: T Smith/E Wynyard 44, L Green/V Grace 40, T Ruru/M Tuapawa 38, M and G Watts 36.

Men's divisions, senior, gross: W Brown 67.

Net: P Milner 67.

Stableford: D Russell 37, Z Lewis 37.

Junior, gross: T Brown 81.

Net: S Te Rito 71.

Stableford: T Murphy 34.

Long drives: W Brown, D Gordon, S Robertson.

Approaches: P Milner, D Jenkins, V Grace.

Best second shot, Canadian foursomes: M and G Watts.

Twos: S Eder, S Te Rito, Taine Lincoln, D Russell, P Milner, C O'Brien, Z Lewis, R Hiko/T Kupenga.

COMING UP: SUNDAY, handicap singles, first round.

Poverty Bay

Colin Simpson will carry the target on his back after top qualifying for the Reynolds Cup men's matchplay on Saturday.

“Simmo” fired 84-15-69 off the championship tees to top net medal qualifying and grab the No.1 seeding in the top 8 who will contest the Reynolds trophy

He faces Clive Dean in the first round of handicap matchplay.

James Situ grabbed the No.2 spot with 79-9-70 while three players posted net 71s — Bruce Talbot, Tene Goldsmith and Andy Hayward.

Those outside the top 8 will contest other trophies.

The challenge of net medal — having to count every shot — was underlined by some disastrous scoring including 2020 Reynolds Cup champion Mark Stewart, who staggered to 106-18-88.

A few others chalked up double-figures on holes including one chopfest that ended in 12 on the 12th.

Top qualifier Odette Thompson safely negotiated the first matchplay hurdle in the Hutchinson Cup yesterday. Thompson beat Vicki Fraser and was joined in the second round by Teresa Lewis, Jan Utting, Leigh Fletcher, Rochelle Taewa, Sally Spence and Rosie Spence.

Di Sherratt won the stableford with a 42-point haul.

WEDNESDAY — Women's stableford: D Sherratt 42, M Lane 31.

Twos: M Francois.

Hutchinson Cup women's matchplay, round 1: O Thompson def V Fraser, T Lewis d A Ward, J Utting d R Willock, L Fletcher d M Colebourne, R Taewa d B Whyte, S Spence d J MacKinnon, R Spence d J Tietjen.

MONDAY — Women's bisque par: L Fletcher +5, F Allen +4 on c/b.

SUNDAY — Men's stableford, division 1: D Twigley 39, B Talbot 38, M Jefferson 38, R Gibson 37.

Division 2: L Pollitt 40, M Karalus 38, K Travers 38, J Holmes 37.

Twos: D Twigley, L Gunther, B Talbot.

Approach: B Talbot.

SATURDAY — Reynolds Cup qualifying, twos: C Simpson, T Goldsmith A Hayward, B Allen, B Talbot.

Approach: W Mortleman.

Thursday (Feb 25) — Men's stableford, division 1:V Richardson 39, G Morley 37, F Ball 37, M Higham 37.

Division 2: R Dobson 40, H Johanson 38, K Goldsmith 38, W Thompson 36, R Owen 36.

Twos: W Brown, M Thomas, T Goldsmith, A Kirkpatrick.

Approach: M Thomas.

Electrinet Park

Josh Hayes produced a personal best performance on Sunday to book his place in the Handicap Cup men's final.

Hayes fired 81 — beating his previous low score of 86 at the Park — as he knocked out Josh Taylor in their matchplay semifinal.

It set up a final against Darrel Gregory.

Zane Boyle and Ray Walford took different paths to the senior final.

Walford defeated Rod Moore on Saturday in the quarters and Anthony Pahia in the semis on Sunday.

Boyle had a walkover semifinal win over Rob Taylor.

Tom Reynolds ousted Glen McKinnon 2 and 1 in the intermediate semis and wil face the winner of the Danny Boyle-Tamanui Hill catch-up match.

Sunday — Men's net: C Nepe 70, W Whangapirita 70, S Phillips 71.

Twos: P Stewart, T Akroyd.

Women's stableford: C Pipi 42.

Eagle on No.1: C Pipi.

Saturday — Men's net: G Hill 69.

Wednesday (Feb 24) — Women's hidden holes, winner: B Woods.

Twos: K Hay.

TUESDAY (Feb 23) — Veteran men's stableford: D Te Maro 41, E Parkin 41, A Lewington 40, W Carpendale 39, R McGann 38, H Schreiber 37, C Brown 37, P Hogan 36.

COMING UP: THURSDAYS, twilight 9-hole stableford; SATURDAY/SUNDAY, April 3-4, Summit Forestry 2-Day Easter Tournament, all welcome.

Te Puia Springs

A rare excursion into sub-80 territory reaped victory for James Forrester on Sunday.

Forrester's 79-16-63, which won the net, was his first official score in the 70s since September 2018.

Forrester was one shot clear of Ian Sykes.

SUNDAY — Net: J Forrester 79-16-63, I Sykes 82-18-64, N Dewes 83-15-68, P Ngarimu 68, F Walker 68, D Cook 69, I Logan 69, J Devery 69, Darryl Goldsmith 69, H Miratana 70, P Savage 71, P Harrison 72, B Clark 73, I Ngarimu 73, H McClutchie 73, R Walker 73, Doreen Goldsmith 73.

COMING UP: SUNDAY, Jo Hale Memorial, round 1 (net).

Patutahi

“Consistency” could be Tom Hindmarsh's middle name.

Hindmarsh has been the personification of solid in 2021 and continued that form on Friday and over the weekend.

Hindmarsh won the senior division of the meat pack 9-hole stableford on Friday with 20 points.

He returned on Sunday to shoot 74-8-66 to win the men's senior division net.

Eddie Brown senior won the junior division, also with 66, and Helen Humble's 69 was best of the women.

SUNDAY — Men's net, senior division: T Hindmarsh 66, P Johnston 67, L Anania 68, O Willimott 69, D Pohatu 72.

Junior division: E Brown sr 66, D Quinn 66, B McKenzie 66, B Pohatu 68, C Taylor 69.

Women's net: H Humble 69.

Twos: D Pohatu, O Willimott.

Jackpot: D Pohatu.

FRIDAY — Meat pack 9-hole stableford, senior division: T Hindmarsh 20, P Summersby 19, M Stock 19, J Blair 19.

Junior division: D Dodgshun 20, D Stevens 20, P Briant 19, N Fraser 18, G Holland 18, P Jex-Blake 18.

Tolaga Bay

A recently-purchased set of clubs suggests former Poverty Bay-East Coast representative Dion Milner will be upping his game time.

And in only his second 18-hole round of the year, Milner showed his talent is very much still there.

Milner won the stableford on Sunday with 39 points.

SUNDAY — Stableford: D Milner 39, Joe Lincoln 38, Taine Lincoln 35, G Watts 35.

Twos: Taine Lincoln.

KO ON THE RISE: Kiwi golfer Lydia Ko tees off the seventh hole during the final round of the Gainbridge LPGA tournament in Orlando, Florida, on Monday. Ko’s tie for second place not only earned her NZ$219,000, it lifted her nine places up the world rankings to No.20. It is 23-year-old Ko’s best ranking since June of 2019 when she was world No.19. Her struggle for form saw Ko drop to as low as No.55 in August of last year but she has steadily climbed since then to be No.29 going into the Gainbridge event won by American Nelly Korda. Former world No.1 Ko has had six top 10 finishes in her past 10 tournaments. She is back in action at the LPGA Drive On Championship in Florida, starting tomorrow. AP picture