Log In


Reset Password

More Wairoa equestrian results

EQUESTRIAN.

The remainder of the results from the equestrian events of the Wairoa A&P Show this month —

PLEASURE HORSE/PONY 16YRS & UNDER

Best-turned-out horse/pony: Tilly Alexander, Wilbur 1; Annabel Alexander, Malibu Hot Shot 2; Pippa Helm, Just My Ice Block 3. Horse/pony rider: Kaycee Andrew, Mt Tulloch Fantail 1; Victoria Dorward, Little Explorer 2; Ella Powdrell, Jacko 3. Best walking horse/pony: Mollie Douglas, Clowny 1; Isla Aimes, Pine Hollow Tui 2; Mack McMillian, Pocket Rocket 3. Best trotting horse/pony: Mack McMillian, Pocket Rocket 1; Kaycee Andrew, Mt Tulloch Fantail 2; Amelia Doole Baker, Fifi 3. Paced & mannered horse/pony: Georgia Tizard, Rex 1; Neve Barrett, Timtam 2; Isla Aimes, Pine Hollow Tui 3. Best rider 12-16 years: Isla Aimes, Pine Hollow Tui 1; Amy Bibby, Quinky Dink 2; Georgia Tizard, Rex 3. Best rider 11 years and under: Mollie Douglas, Clowny 1; Tilly Alexander, Wilbur 2; Jenifer Hofman, Pine Hollow Dashing Dream 3. Champion & reserve pleasure horse/pony for 16 and under: Victoria Dorward, Little Explorer 1; Mollie Douglas, Clowny 2.

PLEASURE HORSE/PONY 17YRS & OVER

Best-turned-out horse/pony: Sandra Faulkner, Weatherby Lallybroch 1; Sarah Frank, Autumn Dreams 2; Sam Knauf, Tangiwai Warrior 3. Horse/pony most suitable for beginner: Samantha Chote, Park Island Eclipse 1; Sam Knauf, Tangiwai Warrior 2; Sandra Faulkner, Weatherby Lallybroch 3. Best walking horse/pony: Sarah Frank, Autumn Dreams 1; Rosie White, Majestic Masquerade 2; Chloe Cook, Hangaroa Samson 3. Best trotting horse/pony: Sarah Frank, Autumn Dreams 1; Sandra Faulkner, Weatherby Lallybroch 2; Samantha Chote, Park Island Eclipse 3. Paced and mannered horse/pony: Kendra Taylor, Echo Warrior 1; Sarah Frank, Autumn Dreams 2; Samantha Chote, Park Island Eclipse 3. Best rider 17-21 years: Rosie White, Majestic Masquerade 1; Chloe Cook, Hangaroa Samson 2. Best rider over 21 years: Kendra Taylor, Echo Warrior 1; Samantha Chote, Park Island Eclipse 2; Sarah Frank, Autumn Dreams 3. Champion & reserve pleasure horse: Sarah Frank, Autumn Dreams 1; Sandra Faulkner, Weatherby Lallybroch 2.

HORSE SADDLE HUNTERS

Best-presented saddle hunter over 148cm: Sophie Richards, Loretta Jane 1. Novice saddle hunter 0-2 wins: Brittany Tilson, Elmwood Park 1; June Berrington, Kiwi Iron Mark 2; Lisa Walker, Miss Serendipity 3. Novice saddle hunter 0-5 wins: Brittany Tilson, Elmwood Park 1; June Berrington, Kiwi Iron Mark 2; Lisa Walker, Miss Serendipity 3. Champion & reserve novice saddle hunter: Brittany Tilson, Elmwood Park 1; June Berrington, Kiwi Iron Mark 2. Novice paced & mannered saddle hunter 0-5 wins: Brittany Tilson, Elmwood Park 1; Zoe Haylock, Melmarie King Kong 2; June Berrington, Kiwi Iron Mark 3. Open saddle hunter over 163cm: Brittany Tilson, Princess Dell 1; Zoe Haylock, Melmarie King Kong 2. Champion & reserve open saddle hunter: Brittany Tilson, Princess Dell 1; Zoe Haylock, Melmarie King Kong 2. Open paced and mannered saddle hunter: Zoe Haylock, Melmarie King Kong 1; Brittany Tilson, Princess Dell 2.

LOCAL PONY RIDERS

Best local rider 12 years and under: Maisey Alexander, Showtym Mamma Mia 1; Amelia Doole Baker, Fifi 2; Tilly Alexander, Wilbur 3. Best local rider 13-6 years: Grace Cooney, Dancing Star 1; Kaylee Doole Baker, Sunny 2. Champion & reserve local rider on the flat: Grace Cooney, Dancing Star 1; Maisey Alexander, Showtym Mamma Mia 2. School horse or pony: Iyla Kamo, Rosie 1; Amelia Doole Baker, Fifi 2; Ella Powdrell, Jacko 3.

JUNIOR RIDER CLASSES

Best novice junior rider, 0-5 wins: Iyve Speirs, Miss Candy Floss 1; Olivia Fay Briant, Olly 2. Best rider 11 years and under: Iyve Speirs, Miss Candy Floss 1; Olivia Fay Briant, Olly 2; Stella Hogarth, Smiggles 3. Best rider 12, 13 and 14 years: Maia vandenBerk, Brookfields Dreamdancer 1; Olivia Briant, Jubilee Silver Wings 2; Isobel Bayly, Coppers Gold 3. Best rider 15 and 16 years: Charlotte Buchanan, Sight of Day 1; Ella Watson, Tallyho Reuben James 2. Champion & reserve open rider on the flat: Maia vandenBerk, Brookfields Dreamdancer 1; Olivia Briant, Jubilee Silver Wings 2.

PARK HACK/HACK COMBINED

Best-presented park hack/hack combined, open to all park hacks/hacks over 148cm: Jade Gunness, Amaretto Cruze 1; Emma Payne, Ballyconnell 2; Rosalyn Waghorn, RnB Whorley Marz 3. Novice hack over 158cm, 0-5 wins: Kate D’Acre, Danniki 1; Rosalyn Waghorn, RnB Whorley Marz 2; Emma Payne, Ballyconnell 3. Champion & reserve novice hack over 148cm: Kate D’Acre, Danniki 1; Rosalyn Waghorn, RnB Whorley Marz 2. Novice paced & mannered hack over 148cm & not exceeding 158cm, 0-5 wins: Kate D’Acre, Danniki 1; Rosalyn Waghorn, RnB Whorley Marz 2. Open hack over 163cm: Stephanie Hammond, Entice 1; Mary Copeman, VP J’adore 2; Kate D’Acre, Danniki 3. Open ladies’ hack on type over 158cm: Stephanie Hammond, Entice 1; Kate D’Acre, Danniki 2; Mary Copeman, VP J’adore 3. Open gentlemen’s hack on type over 158cm: Jade Gunness, Amaretto Cruze 1; Lisa Boniface, Dash of Bling 2. Champion & reserve champion open large hack: Stephanie Hammond, Entice 1; Mary Copeman, VP J’adore 2. Open paced & mannered large hack over 158cm: Kate D’Acre, Danniki 1; Lisa Boniface, Dash of Bling 2.

RIDING HORSE

Best-presented riding horse, open to all riding horses over 148cm: Vanessa Wlkins, El Diva 1; Andrew McLennan, Marky Smart 2. Novice riding horse over 148cm, 0-2 wins: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1; Vanessa Wilkins, El Diva 2; Kim Leckner, Sassafras 3. Novice riding horse over 148cm, 0-5 wins: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1; Vanessa Wilkins, El Diva 2; Charlotte Whittle, Isis 3. Champion & reserve novice riding horse over 148cm: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1;, Vanessa Wilkins, El Diva 2. Novice paced & mannered riding horse over 148cm, 0-5 wins: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1; Vanessa Wilkins, El Diva 2; Kim Leckner, Sassafras 3. Open riding horse over 148cm & not exceeding 163cm: Vanessa Wilkins, El Diva 1; Kim Leckner, Sassafras 2; Charlotte Whittle, Isis 3. Open riding horse over 163cm: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1; Danielle Taylor, Ramoon 2. Open ladies’ riding horse over 148cm: Kim Leckner, Sassafras 1; Charlotte Whittle, Isis 2. Open gentlemen’s riding horse over 148cm: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1; Danielle Taylor, Ramoon 2. Champion & reserve open riding horse over 148cm: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1; Vanessa Wilkins, El Diva 2. Open paced & mannered riding horse over 148cm: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1; Danielle Taylor, Ramoon 2.

SENIOR RIDER CLASSES

Novice rider 17yrs and over, 0-5 wins: Kate D’Acre, Danniki 1; Sharlene Mitchell, Diarnimo 2. Rider 21yrs and over: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1. Champion and reserve senior rider: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1; Kate D’Acre, Danniki 2. Royal Agricultural Society Livamol Thoroughbred Series Class: Mary Copeman, VP J’adore 1; Kate D’Acre, Danniki 2; Stephanie Hammond, Entice 3. Supreme Champion Horse of The show on the flat: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1. Champion of Champions: Sharlene Mitchell, Diarnimo 1.

SADDLE HUNTER PONY

Best-presented saddle hunter pony: Maia vandenBerk, Brookfields Dreamdancer 1; Amy McLennan, My Questionaire 2; Olivia McLennan, Nicholas Nickleby 3. Novice saddle hunter pony: Zoe McNaught, Mr Riley 1; Olivia McLennan, Nicholas Nickleby 2; Amy McLennan, My Questionaire 3. Novice saddle hunter pony: Iyve Speirs, Miss Candy Floss 1; Regan Calder, Taurimu Tudor 2 ;Zoe McNaught, Mr Riley 3. Champion & reserve novice saddle hunter pony: Iyve Speirs, Miss Candy Floss 1; Regan Calder, Taurimu Tudor 2. Novice paced and mannered saddle hunter pony: Iyve Speirs, Miss Candy Floss 1; Regan Calder, Taurimu Tudor 2; Sam Brooks, Goldenwillow Romeo 3. Open saddle hunter pony not exceeding 128cm: Iyve Speirs, Miss Candy Floss 1; Sam Brooks, Goldenwillow Romeo 2. Open saddle hunter pony over 128cm & not exceeding 138cm: Regan Calder, Taurimu Tudor 1; Zoe McNaught, Mr Riley 2. Open saddle hunter pony over 138cm & not exceeding 148cm: Maia vandenBerk, Brookfields Dreamdancer 1; Ella Watson, Tallyho Reuben James 2; Olivia McLennan, Nicholas Nickleby 3. Champion & reserve open saddle hunter pony: Maia vandenBerk, Brookfields Dreamdancer 1; Iyve Speirs, Miss Candy Floss 2. Open paced and mannered saddle hunter pony: Iyve Speirs, Miss Candy Floss 1; Maia vandenBerk, Brookfields Dreamdancer 2; Zoe McNaught, Mr Riley 3.

SHOW PONIES

Best-presented show pony: Charlotte Buchanan, Sight of Day 1; Olivia Fay Briant, Olly 2; Olivia Briant, Jubilee Silver Wings 3. Novice show pony, 0-2 wins: Charlotte Buchanan, Sight of Day 1; Iyve Speirs, Ace of Diamonds 2. Novice show pony, 0-5 wins: Charlotte Buchanan, Sight of Day 1; Olivia Fay Briant, Olly 2; Iyve Speirs, Ace of Diamonds 3. Champion & reserve novice show pony: Charlotte Buchanan, Sight of Day 1; Olivia Fay Briant , Olly 2. Novice paced and mannered show pony: Olivia Fay Briant, Olly 1; Charlotte Buchanan, Sight of Day 2; Iyve Speirs, Ace of Diamonds 3. Open show pony over 128cm and not exceeding 138cm: Olivia Fay Briant, Olly 1; Iyve Speirs, Ace of Diamonds 2. Open show pony, over 138cm and not exceeding 148cm: Olivia Briant, Jubilee Silver Wings 1; Charlotte Buchanan, Sight of Day 2. Champion & reserve open show pony not exceeding 148cm: Olivia Briant, Jubilee Silver Wings 1; Charlotte Buchanan, Sight of Day 2. Open paced & mannered show pony: Olivia Briant, Jubilee Silver Wings 1; Charlotte Buchanan, Sight of Day 2; Olivia Fay Briant, Olly 3. Supreme Champion Pony of the Show: Maia vandenBerk, Brookfields Dreamdancer 1.

WORKING HUNTER HORSE

Novice working hunter horse, 0-5 wins: Lisa Walker, Miss Serendipity 1; Megan Kanz, Master Paint NZ 2; Zoe Strawbridge, Answer That 3. Open working hunter horse, over 158cm and not exceeding 163cm: Amy Sorensen, Diagon Alley 1; Lisa Walker, Miss Serendipity 2. Open working hunter horse over 163cm: Merran Hain, Untouchable 1; Jane Hunt, Neddy 2; Megan Kanz, Master Paint NZ 3. Champion & reserve working hunter horse: Merran Hain, Untouchable 1; Amy Sorensen, Diagon Alley 2. Handy working hunter horse jump, may include wire jump): Amy Sorensen, Diagon Alley 1; Justine Kyrke-Smith, Ruler of the Army 2; Jane Hunt, Neddy 3.

WORKING HUNTER PONY

Local jump: Kaitlin Brown, Tawa 1. Novice working hunter pony, 0-5 wins: Kaitlin Brown, Tawa 1; Isobel Jayne Bevitt, Kabo Chai Latte 2. Open working hunter pony not exceeding 138cm: Vienna Wilson, Ashbury Robin Hood 1. Open working hunter pony over 138cm and not exceeding 148cm: Molly Pike, Oddfella Nga Rua 1; Isobel Jayne Bevitt, Kabo Chai Latte 2; Kaitlin Brown, Tawa 3. Champion and reserve champion working hunter pony: Vienna Wilson, Ashbury Robin Hood 1; Molly Pike, Oddfella Nga Rua 2. Handy working hunter pony jump: Molly Pike, Oddfella Nga Rua 1; Ella Watson, Tallyho Reuben James 2; Kaitlin Brown, Tawa 3.