Log In


Reset Password

Golf Roundup

- Golf Roundup is compiled and edited by Chris Taewa.
Te Puia Springs

Home-course pair Doreen Goldsmith and Peter Harrison were clearcut winners of the Canadian mixed open at Te Puia's open opening day tournament on Sunday.

The Goldsmith/Harrison combo had 45 points, three ahead of husband and wife Peter and Iritana Ngarimu.

A sizzling back nine holes of 34 led Te Puia's Roly Smith to 79-16-63, for 40 points, and the men's stableford honours.

The field included club member and kaumatua Nehe Dewes' niece Katarina Epae, visiting from Melbourne. Dewes and Epae were among the foursomes prize-winners.

The Te Puia women's open and round 2 of the women's interclub pennants is on Saturday.

SUNDAY — Te Puia Open Opening tournament, Canadian mixed foursomes stableford: D Goldsmith/P Harrison 45, P and I Ngarimu 42, H Miratana/B Clark 39, H McClutchie/J Babbington-Welsh 38, E Wynyard/I Ruru 36, K Epae/N Dewes 36.

Men's stableford: R Smith 40, M Grant 36, J Devery 33,.

Women's approaches: E Wynyard, I Ngarimu.

Men's approach: J Babbington-Welsh,.

Twos: G Roberts, R Smith, N Dewes/K Epae.

COMING UP: SATURDAY, Te Puia women's open opening day tournament and round 2 of the Poverty Bay women's pennants, 11am tee-off, stableford for pennants, net for open; SUNDAY, club meeting at 10.30am followed at 12.30pm by round 2 of the Jo Hale Memorial.

Electrinet Park

In a repeat of last year, half a stroke decided the Lunken Cup mixed pairs champions on Sunday.

Carney Pipi and Dave Rameka denied defending champions Mihi Marino and Rod Moore by the same minuscule difference of 2019.

Pipi and Rameka had a net 67.5 to Marino and Moore's 68.

The Park team for the ER Black Cup interclub mixed pairs at Waikohu on March 29 are Pipi and Rameka, Marino and Moore, Wiki Morrissey and Steve Phillips, Jacque Akuhata-Nickerson and Glen McKinnon and Jean Foot and Brad Reynolds.

Sel Peneha fired his best round of 2020 so far in winning the men's net on Saturday. He had two twos among his four birdies in an even-par 72-7-65

SUNDAY — Lunken Cup mixed pairs net: C Pipi/D Rameka 67.5, M Marino/R Moore 68 from K Papuni /D Craven.

SATURDAY — Men's net: S Peneha 65, G Hill 70, R Grace 70.

Twos: S Peneha 2.

Eagle on 8: B Reynolds.

SATURDAY (March 8) — Women's stableford: K McDonald 35.

COMING UP: SUNDAY, Gisborne Thistle AFC tournament; SATURDAY/SUNDAY, April 11-12, Summit Forestry 2-Day Easter Open for men and women.

Poverty Bay

Gray Clapham started his Reynolds Cup campaign in ideal style on Saturday, top qualifying for the top eight.

Clapham shot 83-15-68 to head the net qualifying on countback from Andy Abrahams, who carded 79-11-68.

The No.1 seed faces Dave Mettrick in round 1 of matchplay on Saturday.

Simon Jeune turned on the form that earned him the Poverty Bay men's open crown last year in winning the division 1 men's stableford on Sunday.

In a flawless round of scoring, Jeune had four birdies in his 4-under 68-3-65, for 43 points.

It could have been lower, he admitted, after collecting the Sunday School jackpot of a couple of hundred dollars for having two stableford points or more on every hole.

Jeune was one point ahead of Darren Patumaka, who posted 78-12-66, for 42 points.

The Eastland Helicopter Rescue Trust charity fundraiser scheduled for tomorrow has been postponed to a yet-to-be-confirmed date due to the Covid-19 outbreak.

Sunday — Men's stableford, division 1: S Jeune 43, D Patumaka 42, J Kerekere 38, J Van Helden 38, M Jefferson 37.

Division 2: D Hall 39, M Garewal 37, B Pratt 37.

Twos: J van Helden, D Patumaka, A White.

Approach: M Norman.

SATURDAY — Reynolds Cup qualifying, men's net: G Clapham 68, A Abrahams 68, M Stewart 69, A Kirkpatrick 69, P Wauchop 70, W Mortleman 71.

Twos: D Wright, N West, T Donovan, A Abrahams, V Richardson.

Approach: V Richardson.

Thursday (March 12) — Men's stableford, division 1: A Abrahams 39, G Brown 39, C Poole 39, A Kirkpatrick 37, D Griffin 37.

Division 2: R Owen 40, H Williams 37, R Skuse 35, M Reynolds 34, B Allen 34.

Twos: N Mackie, B Colbert, R Owen, A Kirkpatrick.

Approach: G Morley.

Patutahi

Friday proved a successful dress rehearsal for Sunday for Selwyn Pohatu and Mike de Luze.

The pair posted 23 points apiece to win their sections of the Friday meat pack nine-hole stableford, then did it again on Sunday.

De Luze won the junior division with 81-17-64 while Pohatu had matching nines of 39 in his 78-11-67 to top the seniors.

SUNDAY — Men's net, senior division: S Pohatu 67, C Beattie 67, C Parker 70, G Brown 70.

Junior division: M de Luze 64, A Nimmo 65, G Tattersfield 66, L Jamieson 68.

Women's net: A Stills-Hindmarsh 71, H Humble 71.

Twos: S Pohatu.

Eagle on 1: A Brodie.

FRIDAY — Meat pack nine-hole net, senior division: S Pohatu 23, B McKenzie 21, W Brown 20, M Stock 20, B Wallace 20.

Junior division: M de Luze 23, N Bunting 21, D Tarry 21, C Kirkpatrick 20, S Fookes 20.

Waikohu

Waikohu will host the ER Black interclub mixed pairs competition on Sunday, March 29.

The format is Canadian mixed foursomes and each club will be represented by five pairs.

Tee-off is 11am and players are reminded the club does not have eftpos.

There is a club competition this Sunday.

Tolaga Bay

John Hale headed a trio of players in the Sunday stableford.

Hale, Rongo Pomana and Mat Jefferd all returned 28 points but Hale won on countback.

SUNDAY — Stableford: J Hale 38, R Pomana 38, M Jefferd 38, D Maitai 36, Joe Lincoln 35, T Higgs 35.

File picture